Som veľmi rád, že ste zavítali na tieto webové stránky, ktoré prezentujú krásu a kúzlo Vysokých Tatier, pohoria na severe Slovenska v srdci Európy. Osobne som prešiel Vysoké Tatry mnohokrát krížom-krážom. To najkrajšie som sa snažil zachytiť mojimi fotkami. Rozmýšľal som, ako by som mohol vyjadriť Vysokým Tatrám moju lásku a rešpekt. Posúďte sami, či je toto tá najvhodnejšia cesta. Samozrejme som povďačný každému za všetky pripomienky a rady (tatry_at_zboray_dot_com). Ostáva mi iba veriť, že každý, kto prelistuje nasledovné webové stránky, príde raz do Vysokých Tatier osobne, aby sa presvedčil, že v skutočnosti sú ešte krajše ako ktorákoľvek majstrovská fotografia. Predbežne stačí jeden klik a už ste tam.

 

lomnickyobl1350_small.jpg (18569 Byte) Nad osadou Starý Smokovec kraľuje obrovský kopčisko - Slavkovský štít (2452,4m). Výstup sa začína na Hrebienku (často dejisko pretekov ženského Svetového pohára v lyžovaní). Po 3-4 hodinách pomerne náročného výstupu ste na vrchole. Výhľad je zo Slavkovkého štítu nezabudnuteľný. Vpravo Lomnický štít, vľavo Gerlach a pred vami celá Veľká studená dolina.

 

zbojchata_small.jpg (18037 Byte) Veľká studená dolina patrí vďaka svojej rozmanitosti a optimálnemu prístupu k najnavštevovanejším dolinám vo Vysokých Tatrách. Príjemná a pre turistov neodlučiteľná Zbojnícka chata 18. 6. 1998 vyhorela do tla, ale bola vzápätí znovu zrekonštruovaná. Priesmyky Prielom a Priečne sedlo sú magnetom pre každého zdatného turistu. Prostredný hrot priťahuje každého horolezca.

 

rysykrivan_small.jpg (16192 Byte) Kriváň (2494,7m) dominuje západnej časti Vysokých Tatier. Kvôli svojmu typickému obrysu, na jednu stranu naklonený a nakrivený vrch, je jedinečný a nezameniteµný medzi tatranskými výšavami.  Kriváň je bezprostredne spojený so slovenskou národnosťou a slovenským folklórom. Nezabudnuteľný je výhľad z jeho vrcholu. Celé Vysoké Tatry, doliny, hrebene a vrcholy,  máte ako na dlani.

 

rysyfero_small.jpg (16337 Byte) Rysy (2499,6m) spolu s najvšš¹ie položenou chatou vo Vysokých Tatrách Chatou pod Rysmi (2250m) sú nezabudnuteľné. Celý výstup od Chaty kapitána Morávku (1500m) cez Mengusovskú dolinu, povedµa Žabích plies (1919m) si získa srdce každého milovníka hôr. Ganek (2459m) so svojou legendárnou Severnou stenou provokuje celé generácie najzdatnejších horolezcov.

 

mlynicka_small.jpg (18466 Byte) Mlynická a Furkotská dolina predstavujú obľúbenú turistickú trasu, ktorá trvá približne 8 hodín. Východiskom je Štrbské pleso (v roku 1970 dejisko majstrovstiev vseta v klasickom lyžovaní). Impozantný a na kondíciu trochu náročnejší je výstup na Bystré sedlo. Veľmi atraktívny je aj vodopád Skok a mnohé plesá.

 

bielavodahreben_small.jpg (13613 Byte) Dolina Kežmarskej Bielej vody je pojmom pre každého milovníka Vysokých Tatier. Po troch hodinách ste od autobusovej zastávky Biela voda (z Tatransej Lomnice smerom do Poľska) na Chate pri Zelenom plese. Slávna Severná stena Kežmarského štítu, Baranie rohy, Jastrabia veža, Jahňací štít uspokoja aj toho najnáročnejšieho.

 

velickesliezky_small.jpg (12518 Byte) Velická dolina so Sliezkym domom (1670m) a jedným z najkrajších horských jazier vo Vysokých Tatrách Velickým plesom priaťahujú stovky turistov. Cez Poľský hrebeň (2319m) sa dostanete do rozprávkového prostredia Bielovodskej doliny. Z Tatranskej Polianky po Lysú Poµanu to trvá svižným tempom 8-10 hodín, ale stojí to za to.

 

gerlachbatiz_small.jpg (11917 Byte) Batizovské pleso (1884m), Batizovská dolina spoloène s Batizovským štítom (2448m) a najvyšším vrcholom Slovenska Gerlachom (2654,4m) vytvárajú podmanivú atmosféru a vzbudzujú zároveň nenapodobiteľný rešpekt. Z Vyšných Hágov ste tam za necelé 3 hodiny. Ak vystihnete k tomu všetkému pekné počasie, určite bude váš zážitok nezabunduteľný.

 

studvpotok5_small.jpg (19494 Byte) Metamorfózy potoka. Tak by sa dali snáď najvhodnejšie označiť nasledovné obrázky. Veľký studený potok, ktorý vzniká z bystrín Velkej a Malej studenej doliny, vytvára svojimi nespočetnými vodopádmi a jazierkami neopakovateľnú scenériu pre hlboký, tmavý a voňavý les v tejto oblasti Vysokých Tatier.

 

moravkova_small.jpg (15644 Byte) Popradské pleso (1500) patrí medzi najväčšie vo Vysokých Tatrách. Zo Štrbského plesa sa dostanete k nemu veľmi príjemným chodníkom za necelé dve hodiny. Horský hotel pri plese ponúka možnosť prenocovania. Popradské pleso je často len krátkou zastávkou na náročnejších túrach k tatranským končiarom ako sú Rysy (2499,6m) alebo Vysoká (2547,2m).

______________________________________________________________________

Východné Tirolsko     Vysoké Tatry    Slávne hroby    Krajinky    Benátky